Projekt domu mieszkalnego – Nowy Sącz ul. Graniczna

Projekt domu mieszkalnego – Nowy Sącz ul. GranicznaProjekt domu mieszkalnego – Nowy Sącz ul. Graniczna: 2011 rok

realizacja: 2011-2012

Warunki zabudowy pozwalały na wykorzystanie zaledwie 23% powierzchni działki przy równoczesnym zachowaniu sporej części działki jako biologicznie czynnej. Kolejne wymagania to obowiązująca linia zabudowy, kąt nachylenia dachu od 30-45 stopni, zastosowanie długości elewacji równej 15m, wykusza o wysięgu 1,5 m.

Zależało nam na ukształtowaniu budynku jako pół atrialnego, który zapewni intymność w ogrodzie, doświetlenie pomieszczeń od strony południowej i zachodniej oraz widok na ogród.

Zaprojektowaliśmy budynek składający się z dwóch przecinających się brył wyłaniających podział na strefy- dzienną i nocną. Dwukondygnacyjna część frontowa nawiązuje formą do budynków miejskich z lat 50. z tradycyjną ścianą szczytową oraz wąskim traktem zabudowy, część prywatna z widokiem na ogród, jednokondygnacyjna, nakryta stropodachem- kryjąca taras z widokiem na panoramę Nowego Sącza. Część dzienna składa się z otwartej przestrzeni, która sprzyja tworzeniu więzi rodzinnej. Centrum domu stanowi uwielbiana przez wszystkich domowników wyspa kuchenna wykonana z lokalnego piaskowca (PAWLIMEX)

Aby uniknąć nadmiernego wychładzania budynku- wejście oraz pomieszczenia pomocnicze zostały zlokalizowane w części północno-wschodniej. Strefa dzienna i nocna z dużymi przeszkleniami okiennymi znajduje się od strony południowej i zachodniej.

Budowa budynku została rozpoczęta w sierpniu 2011 roku, w lutym 2012 roku był już gotowy do zamieszkania. Szybką budowę umożliwiła prosta konstrukcja budynku oraz wykorzystanie drewnianej konstrukcji stropu, wykonanie zamiast tradycyjnej wylewki betonowej – podłogi na legarach, właściwa wentylacja budynku- która umożliwiła błyskawiczne wysuszenie tynków wewnętrznych oraz ustalenie właściwego harmonogramu budowy.

Ze względu na duże przeszklenia okienne wykorzystany został system ogrzewania kanałowego (REGULUS). Doświetlenie pomieszczeń od strony południowej oraz kanałowe ogrzewanie dostarcza w okresie zimowym wysokiego komfortu cieplnego, przy niewielkim nakładzie finansowym.